GMINNA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RZECZNIOWIE

czwartek, 11 stycznia 2024

Legenda o Grabowcu - Magdalena Bębenek

Praca napisana przez Magdalenę Bębenek uczennicę PSP w Grabowcu na konkurs ogłoszony przez bibliotekę, pt.: Gawęda regionalna.  

 

Miejscowość, w której mieszkam to Grabowiec. W 2001 roku obchodzono tu 400 lat nadania praw miejskich. Pierwotną nazwą tej miejscowości był Oszczywilk.
Nazwa ta wzięła się z tego, że była tu wielka puszcza, w której grasowały dość liczne watahy wilków. Wilki te były dość uciążliwe dla mieszkających ludzi. Często przychodziły do zagród chłopskich zjadając zwierzęta. Ponieważ przez Grabowiec przebiegał szlak handlowy z zachodu na wschód często przejeżdżały tędy wozy z różnymi towarami. Były przypadki, że wilki napadały również na te wozy. Zdarzyło się, że ofiarami wilków byli ludzie. Świadczy o tym fakt, że znaleziono w tej puszczy buty ze szczątkami ludzkich nóg.
Puszczę tę zaczęto karczować aby odsłonić domy, co umożliwiło ludziom zwiększenie pola widzenia na polujące wilki. Wraz z karczowaniem puszczy coraz więcej ludzi osiedlało się na wykarczowanym miejscu, dzięki czemu Oszczywilk stawał się większy. Ludzi było również więcej i zaczęli rozprawiać się z wilkami, drastycznie zmniejszając ich liczebność. Kiedy zapanował spokój ludzie zaproponowali zmienić nazwę tej miejscowości, aby nie kojarzyła się z wilkami. Oszczywilk nazwano Grabowiec. Nazwa ta kojarzy się również z puszczą, w której drzewostanie najliczniejszym był grab.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz